כל מה שצריך לדעת על התקנת מזגן מיני מרכזי

התקנת מזגן מיני מרכזי

בשוק ישנם סוגים של מזגנים אך רובנו אינם מבינים את ההבדלים בין הסוגים השונים ולכן גם מתקשים להחליט איזה סוג מזגן הוא המתאים
ביותר עבורכם. הפעם ברצוננו לדבר על התקנת מזגן מיני מרכזי ונשתדל להרחיב ככל האפשר עם מידע רלוונטי בנושא. אך ראשית כל בואו נסביר בדיוק מהו מזגן מיני מרכזי על מנת לחדד את ההבדל בינו לבין סוגים אחרים של מזגנים.

מהו מזגן מיני מרכזי?

בעוד רוב המזגנים נועדו לקרר חדר אחד, בין זה מזגן חלון או מזגן מפוצל, מזגן מיני מרכזי נועד בשביל לקרר כמה חדרים בו זמנית ללא צורך בהתקנת מערכת נפרדת בכל חדר. רוצים לדעת כיצד זה עובד? פשוט מאוד, המזגן מזרים את האוויר הקר בתעלות כאשר בכל חדר ישנו פתח ממנו יוצא אוויר קר. בעצם מזגן מיני מרכזי מורכב משלושה חלקים: יחידת הקירור אותה רבים מכנים בתור המנוע של המזגן; המעבה אשר דוחף את האוויר הקר אל תעלות הקירור המכונות שרוולים.

עלויות התקנה ותפעול

ישנם אנשים המעדיפים מזגן מיני מרכזי וישנם אנשים אשר חושבים דווקא ההפך. אך השיקול הוא לא רק העדפות אישיות אלא גם עלויות התקנה ותפעול. עלויות ההתקנה של מזגן מיני מרכזי עלולות להיות גבוהות מכיוון שהוא דורש הכנת תשתית של שרוולים, אך מצד שני אם אתם רוצים לקרר שלושה חדרים בעזרת מזגן מפוצל תצטרכו לשלם על התקנת שלושה מזגנים. לכן מוטב לבקש הצעת מחיר לפני שמסיקים מסקנות.

מתי מומלץ להתקין מזגן מיני מרכזי?

ברוב המקרים התקנת מזגן מיני מרכזית היא אופציה יותר ריאלית כאשר מדובר בבנייה של דירה חדשה או כאשר עושים שיפוץ יסודי בדירה. הסיבה לכך היא שבהתקנת מזגן מיני מרכזי דורשת תשתית של שרוולים בין המזגן לבין החדרים השונים שאותם רוצים לקרר. השרוולים הם בעלי מראה ״תעשייתי״ ובוודאי שנרצה להסתירם מאחורי קירות גבס ולא להשאירם גלויים לעין. הסתרת השרוולים בקירות גבס יכולה לייקר את התקנה ולהיות בעייתית בבתים עם תקרות נמוכות אשר לא הוכנה בהן שום תשתית מראש. אך במידה ומדובר בפרויקט בנייה חדש ניתן לתכנן הכל מראש ולצמצם את העלויות.

זמן התקנה

לא רק עלויות צריך לקחת בחשבון אלא גם זמן התקנה. זמן ההתקנה של מזגן מיני מרכזי עלול לקחת קצת יותר זמן כאשר מדובר בדירה קיימת מכיוון שיש להכין את עבודות הגבס. מדובר בתוספת זמן וגם לא מעט לכלוך הכרוך בהתקנה. אבל שוב פעם יש להשוות את הדבר להתקנה נפרדת של מספר מזגנים מפוצלים אשר גם כן דורשת זמן ומייצרת לכלוך.

מיזוג אחיד

מזגן מיני מרכזי מספק מיזוג אחיד לכל החדרים ולכן יותר תחושה מאוד נעימה בבית. אתם לא חשים את ההבדלים בין הטמפרטורות כאשר אתם נעים בין החדרים בבית. כמובן שבמידה ומישהו מרגיש שיותר מידי קר הוא תמיד יכול לסגור את תריס המזגן בחדרו מבלי להפריע לאחרים להמשיך ליהנות ממיזוג.

לסיכום, כאשר אתם בוחרים את המזגן עבור הבית שלכם עליכם לשקול את כל האפשרויות. יש לקחת בחשבון את העלות של המזגן עצמו, עלות ההתקנה ועלויות השימוש השוטף. במקביל ישנם עוד שני דברים שצריך לקחת בחשבון והם נכונים לגבי כל סוג של מזגן ולאו דווקא מזגן מרכזי. שני הדברים שצריך לקחת בחשבון הם האיטום של הבית והיעילות האנרגטית של המזגן. מומלץ מאוד לבחור במזגנים בעלי דירוג אנרגטי גבוה אשר יסייע לכם להפחית את הוצאות החשמל. איטום הבית גם כן חשוב וגם כן משפיע על צריכת החשמל. כאשר הבית אינו אטום המזגן מתאמץ יתר על המידה על מנת לשמור על טמפרטורות נמוכות והדבר מתבטא בחשבון החשמל שלכם.